25.04.2017 17:28
 Версія для друку

«Успішне зрошення може бути не тільки на півдні України, а і на Київщині також»

news-image
Так висловилася Голова Держводагентства Ірина Овчаренко під час робочої поїздки до Київщини, де, зокрема, здійснювала огляд готовності до роботи водогосподарських об’єктів Київщини у літній період.
Іриною Овчаренко було оглянуто осушувально-зволожувальну меліоративну систему «Здвиж», яка стала реальним прикладом успішного здійснення зрошення не на півдні нашої країни, як це було раніше, а на півночі, де зазвичай проводилися роботи з осушення.
Так, місцевими аграріями власними силами відновлено 700 га зрошуваних земель на умовах державно-приватного партнерства, що є одним із позитивних результатів роботи малого і середнього бізнесу. Ці результати мають вагоме значення не тільки для сільгоспвиробників, а й для економіки країни у цілому.
В 2016-2017 роках на Київщині значно активізувалось використання аграріями сільськогосподарських меліорованих угідь. На сьогоднішній день майже 66% осушених земель використовуються для вирощування сільськогосподарської продукції, а саме: зернових, технічних, овочевих, ягідних та інших культур.
У межах осушувально-зволожувальної системи «Здвиж» у Макарівському, Бородянському, Вишгородському районах приватними підприємствами МПДДП «Укрспирт», ТОВ «Слобода КО», СТОВ «Деренківець», ФОП Бондаренко В.В., ТОВ «Фемілі Гарден» використовується таких земель близько 2 тис. га. У 2017 році аграрії уклали угоди з Ірпінським міжрайонним управлінням водного господарства на регулювання водно-повітряного режиму ґрунтів на суму 68 тис. гривень.
Зокрема, ТОВ «Фемілі Гарден» придбало 152 га земель для ведення особистого селянського господарства в межах Катюжанської сільської ради Вишгородського району, які тривалий час не використовувалися за призначенням, та освоює їх під вирощування ягідних культур. На даний час товариством проведені агротехнічні заходи, посадка плодово-ягідних культур, розпочато роботу з прокладання системи крапельного зрошення та розчистки меліоративних каналів внутрішньогосподарської мережі.
Деякі розпайовані меліоровані землі використовуються власниками як природні сінокоси та для випасу худоби.
Також це приклад вдалого використання торфовищ, адже в останні роки проблема горіння торфовищ набула неабиякої актуальності. Так, внаслідок недостатнього використання земель сільськогосподарського призначення, виникають осередки пожеж на торфовищах та у заплавах річок, зокрема. Сільськогосподарські угіддя заростають травами, які утворюють пожежонебезпечний, сухий, багаторічний трав’яний настил. Необережне поводження з вогнем, а також навмисні підпали призводять до охоплення пожежами значних площ сухої трави та потужних закладів торфовищ. Гасіння торфовищ, що горять – це процес надзвичайно непростий, який потребує значної кількості води та матеріальних ресурсів. Про ці процеси можна би було не згадувати, якщо правильно господарювати та використовувати торфовища.
Отже, цей приклад успішного господарювання переконливо свідчить про те, що вирішувати проблеми в аграрному секторі економіки потрібно не лише за допомогою інвестиційних коштів світових установ, а, насамперед, залучаючи власні ресурси: населення, землю та сміливі і креативні ідеї.
 
Довідково:
На території Київської області знаходиться 232,7 тис. га меліорованих земель, із них осушених - 188,8 тис. га, загальна площа осушених торф’яних ґрунтів становить 31,3 тис. га.
Осушувально-зволожувальна система р. Здвиж займає площу 7,512 тис. га. На меліоративній системі знаходяться 16 руслових шлюзів, 342 км каналів (99,9 км перебуває в державній власності), 434 переїзди та шлюзи-регулятори (124 споруди перебувають у державні власності). Система «Здвиж» проходить по території Макарівського, Бородянського, Вишгородського та Іванівського районів Київської області.
Ірпінським міжрайонним управлінням водного господарства в межах осушувально-зволожувальної системи «Здвиж» проводяться заходи з підготовки меліоративних систем до вегетаційного періоду: поточний ремонт ГТС, насосних станцій, насосно-силового обладнання, гідропостів, санітарна розчистка каналів, відновлення пошкодженого бетонного покриття. На даний час триває акумуляція води у водосховищах та ставах на малих та середніх річках, яка складає 90%.
У 2016-2017 роках для протидії масовим пожежам на торфовищах водогосподарськими організаціями Київщини вжиті заходи:
- з контролю за обсягами резервів накопиченої води в ставках та водосховищах Олізарівське, Димарське, Лісне, Корнинське, Бучанське, на осушувально-зволожувальних системах подвійної дії;
- зі встановлення режимів роботи водосховищ та меліоративних систем для забезпечення максимально можливого обводнення торфовищ;
- щодо забезпечення вчасної подачі води по міжгосподарській мережі систем подвійного регулювання до місця її відбору з метою гасіння пожеж підрозділами ДСНС.
Проведені заходи щодо відновлення осушувальних систем сприяли екологічному покращенню стану осушених земель, водних ресурсів, збільшенню привабливості сільськогосподарських угідь для використання їх аграріями, зменшенню проявів пожеж на торфовищах.