02.08.2017 17:44
 Версія для друку

У Держводагентстві обговорили шляхи вирішення проблеми «цвітіння» води

news-image
У рамках засідання робочої групи з питань розроблення пропозицій щодо імплементації Директив ЄС у сфері якості води та управління водними ресурсами 1 серпня 2017 року у Держводагентстві обговорювали питання щодо шляхів вирішення проблеми «цвітіння» води.
Під час обговорення учасники заходу детально зупинялись на законодавчому регулюванні виробництва, імпорту та реалізації ринку синтетичних миючих засобів та товарів побутової хімії з вмістом фосфатів.
Директор Інституту гідробіології НАНУ С.Афанасьєв поінформував присутніх про динаміку розвитку синьо-зелених водоростей у Дніпровських водосховищах. Зокрема, розповідав про те, що ще в 60–70 рр. минулого століття, на каскаді Дніпровських водосховищ спостерігалось «гіперцвітіння» води синьо-зеленими водоростями. І тоді їх маса досягала в місцях «нагонів» до 3 кг/м3.
На даний час, за даними гідроекологічних досліджень у акваторії Канівського водосховища вміст синьо-зелених водоростей до 30 г/м3 і класифікується, як інтенсивне «цвітіння».
Також учасниками дискусії констатовано, що на інтенсивне «цвітіння» води впливають, як кліматичні зміни, так і масове використання детергентів, а також маловодні роки останніх десятиліть.
В результаті прийняте одностайне рішення щодо необхідності проведення подальших наукових досліджень зазначеної проблематики.
Також присутні значну увагу приділяли обговоренню чинної законодавчої бази щодо регулювання використання синтетичних миючих засобів з вмістом фосфатів та регламенту ЄС із зазначеного питання.
Діючий в Україні Технічний регламент мийних засобів в частині обмеження щодо вмісту фосфатів та інших сполук фосфору в мийних засобах відповідає регламенту ЄС, який набрав чинності з 2012 року.
Крім того, Законом України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» передбачена обов’язкова відповідність введеної в обіг продукції вимогам усіх чинних технічних регламентів.
Разом з тим, у багатьох країнах ЄС встановлена повна заборона на використання фосфатів у мийних засобах.
Також учасниками заходу було наголошено на необхідності інформування громадськості про процеси «цвітіння» води, спираючись на достовірні та науково підтверджені дані, зокрема, що таке процес «цвітіння» води і які природні та антропогенні чинники до цього призводять, як можна впливати на цей процес.
Підсумовуючи засідання, було вирішено рекомендувати Інституту гідробіології разом з Українським гідрометеорологічним інститутом підготувати вичерпну аналітичну інформацію про ретроспективи розповсюдження синьо-зелених водоростей та пропозиції щодо наукового обґрунтування причин та наслідків їх впливу на екологічний стан водних ресурсів України. Провести консультації з Офісом ефективного регулювання для напрацювання шляхів нормативно-правового врегулювання зазначеної проблеми.