20.07.2017 19:09
 Версія для друку

У Держводагентстві громадськість та науковці обговорювали проблеми «цвітіння» водойм у літній період

news-image
20 липня 2017 року відбулося позачергове засідання громадської ради при Державному агентстві водних ресурсів України.
У засіданні взяли участь перший заступник Голови Держводагентства Михайло Хорєв, члени громадської ради, фахівці Держводагентства, Держрибагентства, Інституту гідробіології НАН України, ПрАТ «Укргідроенерго», КП «Плесо», Української академії наук та інші.
Професор, академік Української академії наук Олександр Немчин ознайомив присутніх з роботою вітроаераторів сучасного типу для боротьби з синьо-зеленими водоростями. Олександр Немчин розповів не лише про механічний спосіб очищення водойм від водоростей, а і про біологічний, при якому використовується водорость хлорелла. Після виступу професора присутні обговорили практичне застосування інноваційних технологій та хлорелли при боротьбі з синьо-зеленими водоростями. Так, за результатами обговорення, Михайлом Хорєвим було запропоновано Олександру Немчину презентувати практичні аспекти впровадження вітроаераторів сучасного типу для боротьби з синьо-зеленими водоростями на найближчому засіданні науково-технічної ради Держводагентства.
Крім цього, з доповідями щодо «цвітіння» води у водосховищах дніпровського каскаду виступили Наталя Семенюк – старший науковий співробітник Інституту гідробіології НАН України та Тетяна Бєлошапка, представник Держрибагентства. Тетяна Бєлошапка під час виступу акцентувала увагу присутніх на комплексності заходів, які необхідно вживати для очищення водойм від синьо-зелених водоростей.
Ганна Цвєткова, координатор напрямку «Вода та санітарія» Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86», заступник голови громадської ради при Держводагентстві, інформувала присутніх про причини масового розвитку водоростей, фізичні та хімічні фактори, вплив антропогенної діяльності людини. Окремо зупинилася на тому, яку шкоду здоров’ю людини та довкіллю завдають синьо-зелені водорості. Також, зупинялася на світових прикладах цвітіння синьо-зелених водоростей, економічній шкоді, яку вони завдають, а саме: Китаю, США, Балтики тощо.
Начальник упрводресурсів Держводагентства Ольга Лисюк представила громадськості та науковцям аналітику щодо вмісту фосфат-іонів та амоній-іонів на каскаді дніпровських водосховищ за 2000-2015 роки та скидних витрат з каскаду дніпровських водосховищ з травня по серпень за 1995-2015 роки. Ольга Лисюк зазначила, що на розмноження синьо-зелених водоростей разом і іншим впливає збільшення вмісту у водоймах біогенних речовин (амоній-іонів, фосфат-іонів).
Насамкінець присутні під час жвавої дискусії та пошуку шляхів вирішення проблеми «цвітіння» водойм вирішили рекомендувати Держводагентству долучити до роботи у робочій групі з питань розроблення пропозицій щодо імплементації Директив ЄС у сфері якості води та управління водними ресурсами членів громадської ради при Держводагентстві, гідробіологів, фахівців з біомеліорації. Це дасть змогу ефективно напрацювати конкретні законодавчі зміни та шляхи вирішення проблеми синьо-зелених водоростей для досягнення «доброго» стану вод.
Разом з тим, підсумовуючи дискусію першим заступником Голови Держводагентства Михайлом Хорєвим було висловлено подяку членам громадської ради та науковцям, що вони, недивлячись на відпускний період, приділили належну увагу питанням захисту водойм від забруднення.